Czy Calisia/KKS/Prosna mogą grać na wysokim poziomie w II lidze?
Dodane przez Administrator dnia Sierpień 15 2012 13:00:00

 Czy Calisia/KKS/Prosna  mogą grać na wysokim poziomie w II lidze?

W przypadku Calisii odpowiedź jest wydawało by się oczywista-nie ponieważ nie utrzymali się w minionym sezonie na poziomie II ligi piłkarskiej zajmując  16 miejsce. Sytuacja gospodarcza kraju przekładająca się na budżety klubów umożliwiła jednak Calisii  nadal grę w II lidze.  Dlaczego tak się stało i jak wygląda obraz kaliskiej piłki nożnej - spróbujmy sobie na to odpowiedzieć i poszukać dróg, rozwiązań koncepcji aby uniknąć podobnych rozczarowań , a z drugiej strony aby poziom sportowy kaliskich klubów piłkarskich i nie tylko był coraz wyższy.


Rozszerzona zawartość newsa

 Czy Calisia/KKS/Prosna  mogą grać na wysokim poziomie w II lidze?

 

W przypadku Calisii odpowiedź jest wydawało by się oczywista-nie ponieważ nie utrzymali się w minionym sezonie na poziomie II ligi piłkarskiej zajmując  16 miejsce. Sytuacja gospodarcza kraju przekładająca się na budżety klubów umożliwiła jednak Calisii  nadal grę w II lidze.  Dlaczego tak się stało i jak wygląda obraz kaliskiej piłki nożnej - spróbujmy sobie na to odpowiedzieć i poszukać dróg, rozwiązań koncepcji aby uniknąć podobnych rozczarowań , a z drugiej strony aby poziom sportowy kaliskich klubów piłkarskich i nie tylko był coraz wyższy.

 

 Calisia ,prze analizujmy kilka  sezonów które przynosiły kibicom wiele satysfakcji i  i dało ponowny impuls do rozwoju i zainteresowania tym sportem w mieście Kaliszu( poprzedni takie zainteresowanie medialno -społeczno –sportowe było przy nieudanej walce o awans do 4 ligi Prosny Kalisz  w sezonie 2007/2008( ostatni mecz przegrany 5-0 z Opatówkiem po wyrzuceniu przed meczem kilku kluczowych zawodników Prosny z drużyny)sponsorowanej przez excentrycznego biznesmena Ryszarda Kępskiego) .

 

    Z sezonu na sezon Calisia awansowała z klasy okręgowej poprzez 4 ,3 do 2 ligi dzięki zaangażowaniu trenera Grzegorza Dziubka  ,wielu  działaczy takich jak min. Paweł Gajoch , Ryszard Feszczuk  i przede wszystkim sponsorów takich jak  Daniel Grzesiak dotarła tak wysoko.

 

 Co w tym czasie się działo na podwórku klubowym od początku trener Dziubek opierał swoja koncepcje budowania zespołu na zawodnikach którzy zostali pozyskiwani  z  innych klubów,  których trzeba było kupić lub wypożyczyć i zaoferować takie warunki kontraktowe aby chcieli grać dla Kaliszan . Coraz wyższa była liga rozgrywkowa tym zawodników pochodzących z klubów kaliskich, bądź wychowanków było coraz mniej aż doszliśmy do momentu gdzie obecny trener Sławomir Majak  zrezygnował , bądź sami zrezygnowali z klubu  tacy zawodnicy jak Igor Janicki ,Maciej Sowiński  , Janek Zając , Tomek Frontczak,Ludwikowski etc.

 

a w klubie na razie został tylko wychowankowie Prosny bramkarze Marcin Żółtek , trenujący Łukasz Borwik, pochodzący z Dobrzycy Błażej Ciesielski , Marcin Lis ze Skalmierzyc więcej trudno mi sobie przypomnieć. 

 

  W decyzjach klubu /trenera rezygnowano z uzdolnionej młodzieży  ze środowiska kaliskiego i okolic , która przewijała się przez klub, ale albo nie odpowiadała trenerowi –pytanie dlaczego czy sportowo byli tak słabi ,czy byli słabsi od legii zaciężnej , czy po prostu często w głowach trenerów niestety  przewija się myśl, że zawodni który przychodzi z  Polski to „on musi ale  grać” a ten „kaliski” to najlepiej jak by dorzucił coś do klubowej kasy a nie  rwie się do grania.  Przykładami takich młodych zawodników którzy mogli grać i rozwijać się w klubie są miedzy innymi Michał Jaworski , Michał Majchrzak, Tobiasz Kupczyk (przez Kożminiec obecnie  Jarota Jarocin (bramka w pierwszym meczu ligowym)).

 

 Niestety opieranie drużyny tylko na zawodnikach zaciężnych nie może być gwarancja stabilności zespołu,  co rundę następuje wielka rotacja zawodników w składzie ,co nie sprzyja stabilności zespołu, zrozumienia w grze zaangażowania się samych zawodników, co było widać niestety  w ostatniej przerwie zimowej sezony 2011/2012 w Calisii.

 

Często pospiech w doborze zawodników i trudność w ocenieniu właściwych walorów w jednym sparingu, bodź na trudnej murawie powoduje błędne dobranie zawodników np. bramkarz  Damian Primel. Drużyna musi się składać z trzonu wychowanków klubów kaliskich z którymi utożsamiają się także kibice i do tego dobierani powinni być zawodnicy  z innych klubów i dochodzić uzdolniona młodzież z zespołów juniorskich.

 

Brak wyników , styl , nieporywająca  gra , problemy wewnętrzne , przekłada się na wizerunek  klubu ,który jest produktem marketingowym i dobre zarzadzanie powoduje napływ potencjalnych sponsorów przekładające się na działalność klubu.

 

  Co w innych klubach ? 

 

 KKS 1925 – tegoroczny beniaminek 4 ligi wyraźnie jest zauważalne w tym klubie zaakcentowanie w składzie drużyny na mecze  jak i szerokiej kadrze, że klub postawił na zawodnikom młodszych odświeżył kadrę , a trener nie boi się dawać szans młodym zawodnikom przechodzącym z drużyny juniorów lub wychowankom grającym  w innych klubach młodzieżowych : np. Walczyński, Sołtysiak,Chwiłkowski,Urbaniak, Frąszczak , Gajewski i to wydaj ę się być dobra droga rozwoju klubu.

 

Pytanie tylko czy to odmłodzenie wymusiła to coraz trudniejsza  sytuacja finansowa polskiego sportu czy to jest przemyślany plan strategiczny klubu oparty na własnych zawodnikach i mieszance rutyny i młodości. Nie jest to oczywiście odkrycie ale nawet kluby Ligowe o tym zapomniały czego przykładem była np. Wisła Kraków w której kibice sami wymuszali do wpuszczenia na boisko wychowanków klubu , wcale nie gorszych piłkarsko od obcokrajowców , w tej chwili taka nowa fale wprowadza w Wiśle trener Probierz.

 

  Wracając do Calisii  może rzeczywiście nie ma w naszym okręgu zawodniku na takim poziomie sportowym aby mogli grać w np.  3 -2 lidze? I trenerzy zmuszeni są szukać ich gdzie  w innych klubach. 

 

Z punktu widzenia kibica łatwo jest diagnozować oceniać , krytykować ale cóż takie jest prawo kibica .   Czy można dokonać zmian strukturalnych, organizacyjnych , mentalnych w  systemie zarządzania sportem ,myślę że tak.

 

Od czego zacząć: spójrzmy na bazę sportową piłkarską co mamy : boisko Wał Matejki – meczowe mało się tam w tej chwili trenuje poza tym ze względu na położenie zagrożone często  słabą  jakością murawy , boisko ‘Miejskie” przy ul. Łódzkiej na pewno będzie obiektem spełniającym wymogi licencyjne nie tylko na 2 ligę, boisko Prosny dobra murawa ale to boisko na niższe szczeble rozgrywkowe.

 

 Boiska do gry jeżeli jest ich mało,  to za chwile będzie wystarczające po modernizacji stadionu „Miejskiego” ale co to zmienia dla rozwoju piłki w Kaliszu  ,wg. mnie nic.

 

  Gdzie maja trenować  zespoły i seniorskie i młodzieżowe ? tzw boczne boisko Calisii  nadaję się jedynie dla szkolnej lekcji. Treningi na takim boisku ze sportowego punktu widzenia nic nie dają piłka skacze jak po kartoflisku , same wymiary boisk wypaczają sens trenowania na nich w pełnym tego słowa znaczeniu. Tylko boiska z dobrymi nawierzchniami do treningu pozwolą na uzyskanie szybkich postępów w treningach i podnoszenie kultury gry. Życzymy powodzenia w II lidze Calisii ale widząc treningi, gdzie po każdym strzale piłka leci daleko za bramkę albo ląduje za wałem wykopanym dla budowy , a wrzutkę ze skaczącej piłki , ze skrzydła trzeba wykonać wchodząc na połowę drugiego boiska to nie napawa mnie to optymizmem .  Klika naście zespołów KKs1925,Prosny, Calisii trenują na dwóch małych bocznych boiskach często na połówkach boisk,lub za bramka na Wale Matejki, niestety to nie tędy droga.

 

Boiska treningowe trzeba pielęgnować trzeba je ogrodzić siatką za bramkami żeby piłka szybko  wracała pielęgnować stan murawy i wybudować nowe boiska treningowe w tym na pewno jedno ze sztuczna murawa i niestety tutaj ukłon dla władz Miasta ze postawienie samego ładnego stadionu powtarzam nic nie zmieni . Tutaj trzeba mieć plan wizje przyszłości rozwoju piłki. Gdzie budować nowe boiska np. na Polach Marsowych na oś Dobrzec . przy obecnej demografii miasta i tysiącach ludzi zamieszkujących tamte rejony to ciekawa lokalizacja która może ściągnąć wiele młodzieży do uprawiania tego sportu , plac za Orlikiem na Podmiejskie  planowane tam jest jakieś boisko ale to nie może być jakieś tylko porządne z infrastrukturą sanitarna i treningowa i wymiarową.

 

 W obecnych czasach aby przyciągnąć młodzież do uprawiania jakiegoś sportu  i zaszczepić w niej chęci i zamiłowanie trzeba coś zaproponować więcej niż samą grę.  Jedna z tych propozycji muszą być warunki treningowe  które niestety kuleją.

 

  Klub II ligowy  amatorski a właściwie to profesjonalny jakie ma zaplecze gdzie ma swoje szatnie , gdzie i  jak trenuje młodzież w jakich warunkach trenują seniorzy,? to jest twór na glinianych nogach który jak na razie jest podpierany i się na razie zachwiał ale trzyma.

 

Bez wsparcia Władz Miasta,  która pójdzie w kierunku poprawy bazy treningowej ,

 

 i zwiększenia dotacji na zespoły młodzieżowe przyszłość kaliskiej piłki może być dość szybko negatywnie zweryfikowana .

 

Rozgrywanie pierwszych meczów Calisii  na wyjeździe, nie zgrany zespól już stwarzają pewne obawy o przyszłość tego zespołu.

 

 Rola klubów: szkolenie młodzieży na potrzeby zespołów seniorskich z naciskiem nie na wynik ale na ich pełny rozwój, na co jeszcze  zwrócić uwagę na tzw Scouting  czyli wyszukiwanie uzdolnionej młodzieży w terenie.  W terenie jest wiele uzdolnionej młodzieży która w swoich zespołach  nie osiąga wyników ale indywidualnie są perełkami do obrobienia i mogą w przyszłości zasilać drużyny seniorskie. Jednak aby wykorzystać taki potencjał klubu musza zmienić swoje podejście taki zawodnik to podmiot , nie przedmiot on będzie ciężko pracował na treningu, ale klub powinien zapewnić mu minimum które mu pozwoli na taka prace . uzdolnionym zapewnić noclegi  w Kaliszu , diety, zwrot kosztów podróży do domu . jest to okres szkolny i np po meczy w lidze wojewódzkiej po powrocie z meczu o godz 22.00 jak ma wracać do domu lub kończ zajęcia szkolne i na trening musi czekać klika godzin   ,co ma robić w tym czasie . młodzież z terenu w drużyna seniorskich powinna być tez traktowana  równorzędnie do tzw „legii zaciężnej” która dzisiaj jest a jutro już jej nie będzie , a swój zawodnik zostanie.

 

Te sprawy musiał by rozwiązać klub jeżeli chce być :profesjonalny. lub stworzyć wiodące zespoły młodzieżowe w danych rocznikach w Kaliszu  które by skupiały najlepszych zawodników . Sprawy te na pewno wymagają daleko idącego szerokiego dialogu na poziomie klubowym i władz Miasta

 

Rola Okręgowego Związku Piłkarskiego

 

Zastanawiam się czy nie warto wzorem minionych lat  w których były reprezentacje okręgu dla roczników juniorskich nie powrócić do takich reprezentacji? Okręg, PZPN  mówią żę to nie potrzebne bo nie ma rozgrywek między okręgami (zlikwidowane przez PZPN) i po co miało by to służyć? Już mówię – reprezentacja  miała by konsultacje dla uzdolnionych piłkarzy z danych roczników juniorskich z całego okręgu i z tego zespołu który zajmuje pierwsze miejsce w rozgrywkach ligowych juniorów i z tego ca ma ostatnie a ma w składzie wybijające się ponad przeciętność zawodnika , rozgrywała by 3-4 mecze w rundzie z innymi okręgami zespołami seniorskimi itp.  Jakie korzyści miała by przynieść taka kadra, przegląd najwybitniejszych zawodników w okręgu, możliwość obserwacji przez wysłanników trenerów zespołów wiodących w okręgu zdolnej młodzieży. perspektywa grania w takiej kadrze przez samego zawodnika mobilizuje go do lepszej pracy, i ewentualne co było by głównym celem pozyskanie ich dla swoich klubów.  Oczywiście takie przejścia jak było napisane wyżej musza opierać się o wzajemne partnerskie relacje i pełen profesjonalizm do którego w działalności klubów powinniśmy dożyć. Doszkalanie trenerów na poziomie okręgu OZPN

 

Co mamy w tym sezonie ? spadki dwóch drużyn juniorskich z lig wojewódzkich ,

 

    Wracając do pytania czy klubu mogą grać na wysokim poziomie w Kaliszu – tak ale musi zmienić się baza treningowa i w tym wziąść udział musi Miasto zbudować nowe boiska udostępnić, darmowo zima hale do treningów szkołach ,lepiej zagospodarować boiska sztuczne  w szkołach zwiększyć dofinansowanie i kontrole wydatków na młodzież w klubach.

 

W klubach poprawić szkolenie młodzieży zapewnić warunki treningowe, sprzęt ,sale obozy, zmienić  mentalnie działaczy , szukać młodzieży w terenie zapewniając im funkcjonowanie w klubie. Wykorzystanie i nie marnowanie dobrej młodzieży (np. gdzie są dobre roczniki 91 i 92(Włókniarza ,Prosna,Calisia) Okręg zmniejszyć do minimum opłaty za zawodników młodzieżowych przemyśleć pomysł promocji i rozwijania się wybitnych zawodników kadrach okręgu.

 

 Jest to oczywiście proces  ale jeżeli nie zajdą znaczące zmiany  będzie powracał exodus w Calisii i winnych klubach

 

Na razie czekamy na występy  w drugiej lidze Calisii i udane mecze w 4 lidze KKs1925 ,a nowe twarze w Prośnie i pozytywne mecze kontrolne też zapowiadają ciekawą rywalizacje w klasie A.

 

Problemy te dotykają niestety całego sportu polskiego (patrz Igrzyska Olimpijskie), piłkarstwa polskiego począwszy od kadry skończywszy na eliminacjach do pucharów europejskich skończonych porażkami w początkowych rundach lub słabą grą w tym sezonie, które są  wyznacznikiem naszego poziomu sportowego

 

Czekam na dyskusje i komentarze

admin