Strona główna · Aktualności · Prosna TV · Linki · Galerie 08.05.2021
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Serwis
Strona Główna
 Aktualności
 Publicystyka
 Forum
 Redakcja
 Archiwum
Klub
 Stadion
 Zarząd klubu
 Kontakt
 Historia
Archiwum zdjęć
 Aleja zasłużonych
Seniorzy


wyniki tabela seniorzy 2019/2020

x
x
Transfery.
Sekcja boks - kickboxing

boks i kickboxing
Facebook

Dla trenera
Dla trenera.
Drużyny młodzieżowe 2017-2018


II liga okręgowa D2 Młodzik Grupa 1 terminarz
II liga okręgowa C2 Trampkarz Grupa 1

Treningi Młodzik Młodszy D1.
Historia
OKRES PRZEDWOJENNY

Prosna Kalisz została założona 23. kwietnia 1922 r. Klub powstał z inicjatywy Witolda Jarnutowskiego - bardzo zasłużonego kaliszanina, który za udział w wojnie (1918 - 1920) został mianowany na stopień podporucznika i odznaczony Krzyżem za Obronę Lwowa i Krzyżem Obrońców Ojczyzny. Na zebraniu w dniu 1. maja 1922 r. przyjęto nazwę towarzystwa, odczytano statut oraz przyjęto kolor biało - czerwony (amarantowy) jako barwy klubowe. Na tymczasowego prezesa wybrano wówczas Witolda Jarnutowskiego, na jego zastępcę Stanisława Chlastawę, który był jednocześnie sekretarzem i skarbnikiem. Co ciekawe, trzy lata później powstał kolejny kaliski klub - KKS "Bielarnia" Kalisz (dzisiejszy Włókniarz), w którego założeniu udział brał człowiek związany wcześniej z Prosną - Edward Jarnuszkiewicz. Z dnia na dzień zwiększała się liczba członków i sympatyków. W sierpniu 1922 r. wybrano nowy zarząd w składzie: prezes - Marian Bednarek, wiceprezes - Witold Jarnutowski, sekretarz - Stanisław Chlastawa, skarbnik - Edward Jarnuszkiewicz, członek zarządu - Edward Wiśniewski. Wyłoniono również Komisję Kwalifikacyjną, w skład której wchodzili: Stanisław Wróblewski, Kazimierz Krzepisz, Władysław Małecki, a także Kazimierz Górny.

Początki działalności klubu były trudne. Opierał on swoją działalność na składkach członkowskich i funduszach uzyskanych z wpisowego z dochodów z imprez sportowych, ofiar pieniężnych, a także pomocy od członków wspierających. W pierwszych miesiącach działania powstały dwie sekcje - piłki nożnej i lekkiej atletyki. Pod koniec 1922 r. TS "Prosna" liczyło już ponad 100 członków, a większość stanowili urzędnicy, wojskowi oraz ucząca się młodzież, która była zwolniona od płacenia wpisowego i składek.

Sekcja piłki nożnej prowadzona była przez Witolda Jarnutowskiego, który był kierownikiem i kapitanem drużyny. Treningi odbywały się na boisku w obecnym Parku Jordanowskim. W 1922 roku drużyna rozegrała mecze towarzyskie z "Zorzą" Poznań, "Turystami" Łódź i "Sokołem" Ostrów Wlkp., odnosząc przeważnie zwycięstwa. Trzon drużyny stanowili: Włodzimierz Gosławski, Bolesław Godlewski, Kazmierz Górny, Stanisław Chlastawa, Witold Jarnutowski, Saturnin Kinkiel, Wacław Kopczyński, Piotr Kryszak, Magott, Władysław Małecki, Walerian Szwanc, Jan Woldański i Henryk Wiśniewski. W tymże roku zarząd TS "Prosna" zgłosił sekcję do Łódzkiego OZPN i po przyjęciu do Związku piłkarze rozpoczęli rozgrywki w klasie "C" w grupie sieradzko - kaliskiej.

W 1924 r. "Prosna" awansowała do klasy "B", a oprócz meczów mistrzowskich rozgrywano również spotkania towarzyskie. Rywalami prośniaków były m.in. zespoły "Victorii" Jarocin, ŁTGS Łódź oraz ZTS Zgierz, czy (w 1923 r. w Kaliszu) mecz z reprezentacją Wolnego Miasta Gdańska "Gedanią". Mecz rewanżowy z gdańską drużyną miał szczególnie dramatyczny przebieg, wówczas to nacjonaliści niemieccy obrzucili kaliskich graczy kamieniami.

W latach 1924 - 1926 "Prosna" należała do czołowych drużyn klasy "B" i za wysoki poziom sportowy została w 1926 r. zaliczona do klasy "A", w której grała przez następne dwa sezony. W 1927 r. przeprowadzono pierwsze zawody międzynarodowe pomiędzy wspólnymi reprezentacjami Kalisza i Ostrowa Wlkp. przeciwko pierwszoligowej drużynie żydowskiej z Austrii - "Hakoah" Wiedeń. W drużynie grał wtedy szereg wybijających się zawodników, wychowanków klubu, m.in. Kazimierz Nawrocki, Kazimierz Jarnutowski, bracia Gajdowie, Fabian Neuman, Franciszek Przytuła, Zenon Ciszewski oraz doskonały bramkarz, późniejszy zawodnik Łódzkiego KS - Jan Werbiński. W 1928 r. "Prosna" ponownie sprowadziła do Kalisza "Hakoah", przegrywając 1:4.

Fenomen zespołu z pierwszych lat działalności charakteryzuje wypowiedź czołowego piłkarza TSP - Piotra Kryszaka, którego karierę przerwała kontuzja. - "Klub opierał swoją egzystencję na składkach członkowskich i dochodach z zawodów. Niejednokrotnie jeździliśmy na zawody za składkowe pieniądze, zbierane nawet wśród zawodników. Sami praliśmy stroje, konserwowaliśmy buty i nosiliśmy to wszystko na zawody w teczkach lub po prostu owinięte w papier. Grając w drużynie mieszkałem u rodziców na wsi. Na mecze przychodziłem pieszo i w ten sposób odbywałem również drogę powrotną...".

Pod koniec lat dwudziestych w wyniku kryzysu gospodarczego klub chylił się ku upadkowi. Z inicjatywy członków TS, a szczególnie osób wojskowych wysunięto projekt połączenia się z Wojskowym KS, z zachowaniem nazwy "Prosna". Fuzja klubów nastąpiła w 1930 r. i kierownictwo przejęli oficerowie, choć nadal działały osoby cywilne. Początkowo prezesem był mjr Wójcik a od roku 1934 - płk Lawicz, a wiceprezesami ppłk Palec i mjr Pochopin. W kolejnych latach te funkcje piastowali mjr Grzymilski, a po nim mjr Jan Tomasz Stengert. Kierownikiem sekcji piłkarskiej został por. Mizerski, a następnie por. Majewski. Treningi prowadził podchorąży Kasznia. Częste zmiany personalne w zespole nie pozwoliły mu na odegranie czołowej roli w piłkarstwie kaliskim i "Prosna" w tym czasie musiała ustąpić pierwszeństwa Kaliskiemu KS, a następnie powstałemu w 1933 r. KS "Strzelec". Pierwszy zespół "Prosny" grał w klasie "B", drugi zaś w klasie "C". Atrakcyjnym spotkaniem był mecz pomiędzy "Prosną", a poznańską "Wartą" zakończony wynikiem 5:1 dla "Zielonych". Czołowymi piłkarzami Wojskowego KS byli: Łubawy, Rybak, Godziński, Mróz, Kubiak, Żurawski, Niewiadomski, Frenkowicz.

OKRES OKUPACJI

Pamiętny wrzesień 1939 r. przerwał na okres prawie sześciu lat działalność "Prosny". W okresie okupacji hitlerowskiej wielu zawodników i działaczy klubu poniosło śmierć nie doczekawszy się wolności. Byli wśród nich kpt. Józef Kiernożycki i Stefan Gajda. Rozstrzelani zostali Kazimierz Gosławski, którego schwytano podczas przeprowadzania grupy Polaków do Rumunii oraz Jaźwiec (w lesie winiarskim). W getcie zginęli: popularny "Fabek" - Fabian Neuman, Kluge oraz Kazimierz Górny. W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zmarł znakomity bramkarz Jan Werbiński. Nie są tu wymienieni wszyscy związani z "Prosną", którzy oddali swoje młode życie za naszą wolność, lista ich jest o wiele dłuższa. Wszystkim im składamy hołd.

OKRES POWOJENNY

Już 3 miesiące po wyzwoleniu Polski reaktywowano działalność TS "Prosna". W kwietniu 1945 r. Witold Jarnutowski, Piotr Kryszak, Czesław Frątczak i Henryk Wielgosz zebrali członków klubu, zawodników i działaczy i przy ich udziale dokonali wyboru władz klubu. Pierwszym powojennym prezesem został dyrektor NBP w Kaliszu Jan Parnowski. Ze względu na trudności finansowe szukano sponsorów, którzy mogliby pomóc w utrzymaniu działalności sportowej. Pierwsze z pomocą pospieszyły Polskie Zakłady Zbożowe i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Spożywczego. W 1948 roku nastąpiło połączenie TS "Prosna" z KS "Społem". Prezesem honorowym został dyrektor PZZ Stanisław Hamburger, a prezesem działającym - Stanisław Skrzypczyński.

Jako jedna z pierwszych po wyzwoleniu swą działalność rozpoczęła sekcja piłkarska, której kierownictwo tworzyli: Witold Jarnutowski, Józef Jarek, Marcin Bugajny, Mieczysław Jarecki, Czesław Frątczak, Jan Chyczewski, Henryk Stanoch, Antoni Jarmużyński, Piotr Kryszak i Czesław Kałowski. Brak własnego boiska zmuszał do treningów na obiektach "Kolejarza", w koszarach przy ulicy Łaziennej, w Winiarach, a nawet w Skalmierzycach.

Sytuacja piłkarzy znacznie poprawiła się jesienią 1948 r. po połączeniu KS "Prosna" ze Spółdzielczym Klubem Sportowym "Spójnia". W drugiej połowie 1949 r. "Prosna" zyskała sponsora strategicznego, którym został PSS "Społem", a prezesem Lucjusz Karwasiński. Klub zasilony został nie tylko finansowo, ale i nowymi działaczami z przedsiębiorstw handlowych jak: Roman Tomczak, Jan Janicki, Jan Świątkowski, Henryk Grochowski, Marian Olejnik i Zbigniew Tomaske. Wspólnie z dawnymi działaczami takimi jak: Czesław Frątczak, Antoni Jarmużyński, Mieczysław Jarecki, Tadeusz Podkuliński, Wilhelm Utecht, Jan Chyczewski, Józef Jarek, Tadeusz Pasik i Józef Nowak stanowili zespół działaczy zabiegający o nadanie świetności swojemu klubowi.

W okresie powojennym działały następujące sekcje sportowe: piłki nożnej, tenisa ziemnego, motorowa, gier sportowych, lekkoatletyczna, tenisa stołowego i szachów, która jednak w 1949 r. przeszła do "Rzemieślników" i KS "Włókniarz". W listopadzie 1949 r. założona została sekcja boksu. Zespół bokserski wymagał sporych nakładów finansowych, a pomoc w tej kwestii "Prosna" uzyskać miała ze strony jednego z kaliskich zakładów pracy - wybór padł na Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego. Przyjęta została nazwa Koło Sportowe "Stal" przy WSK Kalisz. W sezonie 1954/1955 kaliszanie awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej, a w kolejnych latach plasowali się odpowiednio na 5. i 3. miejscu. W związku z reorganizacją sportu w naszym kraju nastąpił powrót do klubów sportowych i stąd przywrócenie nazwy "Prosna". Prezesem klubu został wówczas Bronisław Heinz, któremu pomagali: Witold Szczęsny, Henryk Sadowski, Edward Czajczyński i Józef Staszewski. Mecze pięściarzy "Prosny" odbywały się w zajezdni samochodowej PKS przy ul. 3-go Maja (obecny Dom Handlowy "Tęcza"). Na czas zawodów wyprowadzano samochody z zajezdni, montowano ring wykonany społecznie przez działaczy klubu, a głównie przez Stanisława Majewskiego, Henryka Sadowskiego i Józefa Galubę. Mecze w hali PKS były świętem dla kaliszan. Zajezdnia nie mogła pomieścić wszystkich widzów, choć pojemność tego obiektu wynosiła 5 tys. miejsc!

W 1958 r. duży sukces zanotował Jan Sobolewski, który został mistrzem Polski seniorów w wadze lekkopółśredniej, a w wadzie średniej wicemistrzem był Leszek Wasilewski. Pięściarze kaliscy odnosili sukcesy nie tylko na ringach krajowych, ale i w walce z zawodnikami zagranicznymi - m. in. zwyciężyli reprezentacje Wiednia i Hamburga, a także Ranicki Zagrzeb, Boxing Düsseldorf oraz zremisowali z reprezentacją Łotwy. Niestety, w 1960 r. nastąpił kryzys w działalności sekcji. Odszedł trener Antoni Szymański, a także niektórzy z działaczy. Pod egidą szkoleniowca Zygmunta Winklera zespół został zdegradowany do II ligi. 29 października 1966 z powodu braku zawodników zapadła decyzja o wycofaniu zespołu z tej klasy rozgrywkowej.

Powróćmy więc do sekcji piłkarskiej. W 1954 r. futboliści "Prosny" uzyskali swój pierwszy w historii awans do III ligi (wówczas zwanej ligą międzywojewódzką) po bezapelacyjnym zwycięstwie w klasie "A", nie ponosząc żadnej porażki. W barażach o grę w III lidze "Prosna" nie dała szans "Sparcie" Luboń, wygrywając 2:0 i remisując 1:1. Zespół KSP tworzyli wtedy: Sz. Magdański, J. Gałla, J. Leki, Z. Kliber, Wł. Kranc, M. Sówka, W. Słomian, R. Matlak, Z. Matlak, K. Żyto, J. Czekalski, Z. Trenkler, J. Siwoń, Z. Wybieralski, Z. Zieliński i L. Górowski. W rozgrywkach tejże ligi piłkarze z Kalisza dwukrotnie zdobyli drugie miejsce w latach 1956-1957. Najlepszy napastnik "Prosny", Ryszard Matlak wielokrotnie występował w reprezentacji Poznania. Niestety, na skutek reorganizacji rozgrywek i likwidacji ligi międzywojewódzkiej piłkarze znów walczyli w klasie okręgowej.

W 1958 r. przy dużym zaangażowaniu ówczesnego trenera - Piotra Peterka - udało się zbudować w czynie społecznym boisko piłkarskie przy ulicy Łódzkiej 29. Największy wkład w te prace mieli: Mieczysław Talarek, Jan Nastusiak, Józef Galuba, Józef Staszewski i Tadeusz Iwanicki.

W 1960 r. na skutek niedopatrzeń organizacyjnych związanych z przybyłymi ze Śląska piłkarzami następuje karny spadek z ligi okręgowej do klasy "A", a "Prosny" II do klasy "B". Trenerem w tym ciężkim okresie był Edward Zieliński. Lata 1965 - 1973 stały pod znakiem balansu zespołu pomiędzy klasą okręgową, a klasą "A".

Pierwszy sezon działalności OZPN Kalisz (1976/1977) zastał "Prosnę" grającą w klasie wojewódzkiej "A", bowiem zajęte miejsce w LO nie kwalifikowało jej do ligi międzywojewódzkiej. Trenerami zespołu w tym okresie byli: Jerzy Piotrowicz, Czesław Lenc i Tadeusz Gwizdała. W roku 1978 kaliszanie byli bezkonkurencyjni w klasie "A", jednakże w meczu barażowym okazali się słabsi od "Zagłębia" Konin przegrywając u siebie 1:3 i remisując w Koninie 1:1. W sezonie 1978/1979 już pod wodzą Wojciecha Kwiatkowskiego "Prosna" po raz kolejny wygrała klasę "A" i mimo porażki w barażach z "Wartą" Sieradz zakwalifikowała się do nowoutworzonej klasy międzyokręgowej kalisko-sieradzkiej. 22.06.1982 r. wybrano nowy zarząd klubu. W jego skład wchodzili: mgr inż. Marian Król - Prezes, Andrzej Ponomarenko - Wiceprezes d.s. finansowych, Wincenty Ślusarski - Wiceprezes d.s. organizacyjnych, Ludwik Żurawiński - Wiceprezes d.s. sportowych, mgr inż. Stanisław Gorzela - Wiceprezes d.s. wychowawczych, Maksymilian Niedzielski - sekretarz, Adam Hofman - skarbnik, zastępcami członków zarządu byli: Edward Antczak d.s. propagandy, Józef Bohen d.s. finansowych, Stanisław Klonowski d.s. rekreacji oraz Stefan Wierzchowski (kierownik sekcji piłki ręcznej), natomiast w komisji rewizyjnej zasiadali Benon Majewski, Lech Słomian i Marek Jaśniewicz. W kolejnych sezonach zespół KSP zajmował kolejno miejsca 2, 6, 4, aż wreszcie w 1983 roku stało się! Prośniacy dzięki lepszemu bilansowi bramek wyprzedzili w tabeli WKS Wieluń i awansowali do III ligi państwowej. Najlepszymi strzelcami biało-czerwonych w rozgrywkach, które dały promocję byli Andrzej Danelski (23 gole w 20 meczach), a także Jan Sobczyk (15), Tomasz Poszwa (9) i Zbigniew Ciamciak (8). W pierwszym sezonie kaliszanie zdołali utrzymać III-ligowy byt, zajmując 11. miejsce na 16. zespołów. Rywalami "Prosny" były m.in. takie ekipy jak: "Start" Łódź, "Ursus" Warszawa, "Górnik" Konin, "Włókniarz" Kalisz, "Okęcie" czy "Polonez" Warszwa. W tym okresie biało-czerwonych barw bronili: Bogdan Gora, Krzysztof Bukwa, Andrzej Danelski, Dariusz Grzelak, Marian Kąkol, Tadeusz Kubiaczyk, Władysław Łuczak, Janusz Nogaj, Leszek Nowak, Tomasz Poszwa, Jan Sobczyk, Zbigniew Szkudlarek, Marek Wąsik, Szczepan Wolny, Zbigniew Zając oraz Mieczysław Żółtek. Trenerem ekipy - Wojciech Kwiatkowski. W następnych rozgrywkach nie było już tak różowo. Do utrzymania ligowego bytu biało-czerwonym zabrakło zaledwie dwóch punktów i zespół został zdegradowany do klasy okręgowej. Po spadku "Prosnę" opuścili podstawowi gracze, tacy jak: Ciamciak (odszedł do Ostrovii), Kuchcicki (LKS Jankowy), Helt (Włókniarz) czy Kubiaczyk (Warta Sieradz) i drużyna uplasowała się dopiero na 7. miejscu w tabeli. W kolejnym sezonie biało-czerwoni zajęli 8. miejsce w klasie okręgowej, ale następny sezon przyniósł degradację do klasy A. Na szczęście już rok 1989 przyniósł awans i kaliszanie powrócili "na salony".

W 1990 roku kaliszanie dotarli aż do finału okręgowego Pucharu Polski, jednakże ulegli w Wieruszowie Ostrovii Ostrów Wlkp. 0:4. Rok później zdobyli już jednak to trofeum, zwyciężając w Krotoszynie "Victorię" Ostrzeszów 2:1. Ciekawostką jest fakt, iż rozjemcą w tym pojedynku był wówczas arbiter klasy międzynarodowej, Michał Listkiewicz, a gościem honorowym - trener tysiąclecia Kazimierz Górski, piastujący w tym okresie funkcję prezesa PZPN-u. W barwach kaliskiej drużyny w tym meczu wystąpili: Słomian - Zapała, Filipczak, Augustyniak, Smoliński - Nogaj (84' - Pawlak), Bartkowiak, Ciamciak, Lewandowski - Laskowski (93' - Prześniak), Grzelak. Gole dla biało-czerwonych zdobyli Remigiusz Lewandowski w 24 minucie, wyrównując stan meczu na 1:1 i Dariusz Grzelak w 27 minucie dogrywki. Trofeum to również należy do bogatej kolekcji trenera Wojciecha Kwiatkowskiego. W sezon po zdobyciu tego prestiżowego pucharu prośniacy dotarli do półfinału, w którym okazali się słabsi od LKS Jankowy.

W latach 1991 - 1995 "Prosna" plasowała się w środku tabeli ligi międzyokręgowej kalisko-sieradzkiej. Po zmianie formuły rozgrywek biało-czerwonym udało się jeszcze zagrać w IV lidze, w sezonie 2002/2003. Drużyna po rundzie jesiennej połączyła się z KKS Kalisz, ostatecznie zajęła 10. miejsce. W kolejnych rozgrywkach zespół występował pod nazwą KKS "Prosna" Kalisz (ten twór rozpadł się po sezonie 2005/2006, kiedy to odnotowano spadek z IV ligi). KS "Prosna" reaktywowała się przed sezonem 2004/2005, rozpoczynając od klasy "B", by po dwóch latach powrócić do miejsca, w którym obecnie się znajduje - klasy okręgowej.

Następny mecz

Senior
Korona Pogoń Stawiszyn - Prosna Kalisz
27 10 2019
godzina 11.00

Partnerzy


Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 279
Najnowszy Użytkownik: MathewAgern

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl